hayvanlar alemi hayvan resimleri hayvanlar ve doga hakkında bilgiler ve resimler güvercinler hakkında bilgi ve resimler hayvalar aleminden haberler

Konularda Kelimelerde

Haber Servisine Abone Ol:


SiTENiZiN LiNKiNi EKLEYiN
LiNK DEGiSiMi YAPIN ZiYARETCi KAZANIN

yaşam

Konumunuz: ANA SAYFA » tarımcılık

 Print this page 

YAZIYI EKLEYEN: yusuf akyu

Kazsılar takımının ördekgiller ailesinden perde ayaklı bir su kuşudur. Asıl ördekler anas cinsi içinde yer alırlar. Avrupa da en fazla bulunan türleri arasında yeşilbaşlı ördektir. Erkeği yeşilbaşlı beyaz kolyeli grimsi bedenli ve turuncu ayaklı çok güzel bir kuştur dişisi esmer renklidir boyu ortalama elli sekiz sm dir. Anas cinsinden Avrupa bataklıklarında yaşayan uzun kuyruklu kılkuyruk çok hızlı uçan küçük kış bağırtlak ördeği ve yaz bağırtlak ördeği denen yaban ördekleri gibi başka türleride vardır.

Ördeklerin genellikle tamamı su yüzünde yaşarlar yani dalmazlar ama çamulu suyu çalkalayıp bulandırmayı başka bir deyişle ön taraflarını suya batırmayı severler. Besinleri taneler yapraklar yumuşakçalar kurtçuklar vb den oluşur. Su yüzeyinde yaşayan ördekler olmasına karşı tümüyle dalan ördekler de vardır. Bazıları dalıcı yaban ördekleri denen aythia cinsinin üyeleri gibi daha çok tatlı sularda yaşarlar. Bu iki türe kışın kentlerdeki su birikintilerine varıncaya kadar her tatlı suda sık rastlanır. Bunlar kızıl başlı ve gri bedenli aythia fuligula dır. Öbür dalıcı ördekler tersine deniz sularında yaşarlar.

Diziler halinde çok hareketli dalgaları yarark yüzen siyah türlü kılkuyruklar bunlardandırlar ve üç dakika suya batmış olarak kalabilirler. İskandinavya kıyıları boyunca çok bulunan pufla ördeği siyah ve beyaz renkli iri bir ördektir. Söz konusu deniz ördekleri başlıca yumuşakçalar ve kabuklularla beslenirler. Testere gagalı ördekler de dalıcı ördeklerdir ama öbürlerinden farklı olarak balıklarla beslenirler. Bunlara halk arasında testere gagalı ördekler denmesinin nedeni gagalarının kenarında küçük dişlerin bulunmasıdır.

Güzel bir türü olan büyük testere gagalı ördek leman gölü kıyılarında ürer bir ördek için ender rastlanan bir biçimde ağaçların oyuklarında yuva yapma alışkanlığı vardır. Ak kuşaklı ördekler gerçek ördeklerle kazlar arasında geçiş oluştururlar. Beyaz yeşil ve kırmızı tüylü al kuşaklı ördek Manş kıyılarında yeraltı yuvaları yapar. Başka ülkelerden gelen çok sayıdaki ördek türü arasında tüylerinin güzel görünümü kendisine parklardaki süs kuşları gibi büyük değer kazandıran Uzakdoğu kökenli mandarin ördeği sayılabilir.Ördek suyun bol bulundugu yerlerde genellikle kış aylarında gezen ve göç edebilen kuş türüdür...