hayvanlar alemi hayvan resimleri hayvanlar ve doga hakkında bilgiler ve resimler güvercinler hakkında bilgi ve resimler hayvalar aleminden haberler

Konularda Kelimelerde

Haber Servisine Abone Ol:


SiTENiZiN LiNKiNi EKLEYiN
LiNK DEGiSiMi YAPIN ZiYARETCi KAZANIN

sivrisinek

 Print this page 

YAZIYI EKLEYEN: ugur

 

  SİVRİSİNEK

 

İkikanatlılar ya da çiftkanatlılar takımının sivrisinekgiller ailesinden uçucu böcek. Uzun duyargalı Nematocera alttakımının karakteristik olan sivrisinek her yerde bulunan bir böcektir. Tipik biçimi, Culex pipiens olan sivrisinekgiller erişkin halde, yalnızca bir çift kanat sayesinde ustaca uçabilen ince yapılı böceklerdendir. İkinci çift kanatlar, halter biçiminde küçük bir denge oranına indirgenmiştir. Sivrisineğin yalnızca dişisi, yumurtalarının büyümesi için gerekli olan omurgaların kanıyla beslenir. Sivrisinek, beslenmek için, uzun hortumunu çar çabucak kurbanının derisine batırır.

Bu delici organ, gerçekte dinlenme durumundayken alt dudakla korunan mikroskobik bir oluk içinde toplanmış, altı sert kıldan oluşmuştur; sivrisinek sokma sırasında, kanın pıhtılaşmasını önleyici kaşındırıcı bir tükürük salgılayarak bunu, emmeden önce kana şırınga eder döllenmelerinden sonra, yumurtalar dişi tarafından su yüzeyine bırakılır. Suda yaşayan küçük bir kurt görünümündeki kurtçuk saydam ve tüylüdür. Mikroskobik su yosunları ve birhücrelilerle beslenir. Kuyruğunun yakınında yer alan özel bir koruyucu, su yüzeyine çıkarak soluk alır. Yüzme karın bölgesinin sert bükülmeleriyle gerçekleşir. Başkalaşmadan sonra, erişkin sivrisinek, su yüzeyine çıkar ve uçar.

 

Sivrisinekgillerin tümü de kan emmeye meraklıdır ve çoğu korkunç hastalıklar bulaştırırlar: Sözgelimi sıtma, sıtma sivrisinekleri, sarıhumma Aedes, tripanazoma hastalıkları, kala-azar ve şark çıbanı hastalıkları tartarcık aracılığıyla geçer. Simulium lar küçük ama daha güçlü türlerdir; bunlar da kan emerler; ayrıca insanların oturmadığı ve hatta hayvan yetiştirmenin bile olanaksız olduğu, ama sürü hayvanlarının tam anlamıyla kanlarının emilebildiği bazı tropikal bölgelerdeki akarsu kenarlarında ürerler.