hayvanlar alemi hayvan resimleri hayvanlar ve doga hakkında bilgiler ve resimler güvercinler hakkında bilgi ve resimler hayvalar aleminden haberler

Konularda Kelimelerde

Haber Servisine Abone Ol:


SiTENiZiN LiNKiNi EKLEYiN
LiNK DEGiSiMi YAPIN ZiYARETCi KAZANIN

sığır yetiştiriciliğinde suni tohumlamanın önemi

 Print this page 

YAZIYI EKLEYEN: mustafa aydın

DAMIZLIK SIĞIR YETİŞTİRİCİLİĞİNDE SUNİ TOHUMLAMANIN ÖNEMİ

 

Suni tohumlamanın; işletmenin geleceği için önemine ve gerekliliğine inanmayan çiftlik sahipleri varsa umarım bu yazıyı okuduktan sonra düşüncelerini değiştirirler.

Çoğu çiftlik sahipleri suni döllenmenin maliyetinin yüksek olmasından, ineğin gebe kalmasının daha zor olmasından yakındıkları için boğa kullanmayı tercih etmektedirler.

Boğaya çekmek çok dağa masrafsız görünmekle beraber onlar bu uygulama ile neler kaybettiklerinin farkında değiller. İlk olarak verim kayıtları belli olan boğaları kullanmayıp hiçbir verim kaydı olmayan bir boğayı kullanarak gelecek nesli tehlikeye atmış oluyorlar. Sonra tohumlatacakları ineğin kusurlarını yavrusuna geçirmeyerek annesinden daha verimli bir yavruya sahip olma imkânından yoksun kalıyorlar. Bilinçli yetiştiriciler ise suni tohumlama yaptırıyorlar ve bunu yaptırırken bir çok tohum arasından ineğine en uygun olanı yani ineğindeki kusurlarının yavrusunda en aza inecek bir tohum ile tohumlatarak nesli her zaman daha ileriye götür meyi başarıyor ve her zaman bunun karşılığını alıyor. Örneğin annesi ortalama 25 litre süt veren ineğin yavrusu günlük 28 litre süt veriyor. Belki bu yetiştirici için 60-70 milyona geliyor ama doğacak yavru bunu fazlasıyla telafi ediyor.