hayvanlar alemi hayvan resimleri hayvanlar ve doga hakkında bilgiler ve resimler güvercinler hakkında bilgi ve resimler hayvalar aleminden haberler

Konularda Kelimelerde

Haber Servisine Abone Ol:


SiTENiZiN LiNKiNi EKLEYiN
LiNK DEGiSiMi YAPIN ZiYARETCi KAZANIN

palmiye ağacı

 Print this page 

YAZIYI EKLEYEN: ünal

 

 PALMİYELER

 

 

       Palmiyegiller ailesinden tropikal ağaçların genel adı.

Bir çenekli bitkiler arasında, sıcak bölgelerde yetişen ağaçlar olan palmiyeler en azından 3000 kadar türü kapsar. Sıcak ülkeler gezip görülmeden bu ağaçların önem ve çeşitliliğini tasarlamak oldukça güçtür. Tümü büyük çoğu kez de çok büyük olan türler biri birinden genel biçimleri gövdeleri, yaprakları, çiçek durumları ve meyveleri ile ayırt edilirler. Çoğunlukla kongövde silindir biçiminde ve tek bir eksen halindedir ama bazı palmiyelerde çatallanma biçiminde iki dal verir, Nipa nen yetiştiği bataklıklarda görülen palmiyelerdeyse, gövde gene dallanma gösterir, ama bu kez bataklık içinde gömülü olarak durur, boyları 20 m ye kadar ulaşan bazı palmiyelerde gövde çok uzun ve sarılıcı tiptedir.

 

Yapraklar telek damarlı ya da elsidir. Başlangıçta yaprak ayası tam kenarlıdır, gelişme sırasında yırtılarak parçalı bir biçim alır. Yapraklar genellikle tepede bir demet oluştururlar, bununla birlikte rotanglarda gövde boyunca yerleşmişlerdir ve bitkinin tutunmasını sağlayan ters dönmüş kalkık dikenlerle süslü kamçı gibi uzun sivri biçimle sonuçlanırlar.

Çiçekler tek başına çok dikkat çekici değildir ama çiçek durumları, geometrik olarak dizilmiş erkek ve dişi çiçeklerden oluşur. Bütün çiçeklerin çevresi yen adı verilen büyük bir bürgüyle örtülüdür.

 

Meyvesi ya hurmada ki gibi üzümsü yada Hindistan cevizindeki gibi zeytinsi meyvedir. Meyvenin olgunlaşma zamanı çok değişiktir söz gelimi Hindistan cevizininki yaklaşık bir yılda olgunlaştığı halde, seyşel palmiyesininkinin olgunlaşması yıllar sürer.

Corypha az bölümü ile Areca ve öbür çeşitli türleri tepe tomurcukları çok sevilen yiyeceklerdir. Ayrıca çeşitli türlerden şekerli olan ve doğrudan doğruya da içile bilen öz suların mayalandırılmasıyla palmiye şarabı da elde edilir.

 

Gerçekte palmiyelerin hemen her zaman birçok kullanım alanları vardır. Özellikle Hindistan cevizi ağacı bölgesel olarak çok kullanılan bir odun sağlar; erkek çiçeklerinden bazı içkilere koku katmakta yararlanmaktadır, meyvelerin lifli yapısından ve taşıdıkları sıvıdan çeşitli alanlarda yararlanıldığı gibi, Hindistan cevizi bademi olan kopradan yağ elde edilir. Hindistan cevizinin meyveleri deniz üzerinde uzun süre kalıp uzaklara sürüklene bilir, bu nedenle gerçek ana yurtlarının neresi olduğu bilinmez.

 

Hurma ağacından da ünlü bir şarap elde edilir, bu ağaçlardan tozlaşma ,büyük tarım işletmelerinde dişi çiçeklerin yakınına erkek çiçek durumları konarak gerçekleştirilir.