hayvanlar alemi hayvan resimleri hayvanlar ve doga hakkında bilgiler ve resimler güvercinler hakkında bilgi ve resimler hayvalar aleminden haberler

Konularda Kelimelerde

Haber Servisine Abone Ol:


SiTENiZiN LiNKiNi EKLEYiN
LiNK DEGiSiMi YAPIN ZiYARETCi KAZANIN

orkideler

 Print this page 

YAZIYI EKLEYEN: orkun

 

ORKİDELER

 

Birçenekli bitkilerin salepgiller ailesinden bitkilere verilen genel adıdır. Orkideler günümüzde güllerin ve lalelerin yerini alan lüks çiçekler olarak kabul edilir. Bu çiçeklerin görkemli taç bölümleri en değerli kesimleridir. Dayanıksız ve yalnızca sıcak seralarda yetiştirilebilir egzotik kökenli bitki olmaları değerlerini daha da arttırır. Bununla birlikte orkideler ovalık bölgelerden dağlara kadar her yerde yetişirler. Avrupa da yetişen çeşitleri genellikle çok güzeldir ama çok seyrek olarak büyük çiçeklerdirler. Orkideler bitkilerle ilgilenen bilimcileri tarafından güzel olmaları değil çok fazla evrim geçirme düzeyleri ile ilgilenmektedirler.

 

 

Kuşkusuz orkideler yumurtalıkları alt durumlu olan örnek olarak süsen bitkisinin alınabileceği zambakgillerden çıkmışlardır. Bununla birlikte son derece değişmiş olan çiçekleri düzgün değil ama yukarıdan aşağıya ya da sağdan sola uzanmış olarak bir bakışımlıdırlar ve yapraklarından biri labellum yani dudak anlamında olan onu öbürlerinden farklı hale gelmesini sağlamıştır. Aynı zamanda çiçekteki eşeysel öğeler kuvvetli bir evrimin etkisinde kalmışlardır. Çiçekte yalnızca iki erkek organ kalmıştır. Erkekorganların hepsi dişiorganın boyuncuk bölümüyle kaynaşarak çiçeğin ortasında çok iyi görülen bir çeşit sütun oluştururlar. Bu değişiklikler çiçekler tarafından özellikle kendine çekilen böceklerle yapılan tozlaşmaya bağlıdır. Çiçektozu yığınları dişiorganın düzeyi altına yerleşirler. Buda çiçeğin kendi kendini döllemesini genellikle olanaksız hale getirir ama labellum üstüne konan böcek bitkinin geliştirdiği yapışkan yüzeyler sayesinde bu çiçektozu yığınlarının bitkinin başı üstünde toplanmasını sağlar. Böceğin başka bir çiçeğe konmasıyla çiçektozları dişiorganın tepecik bölümünün yüzeyine değerler ve böylece çapraz tozlaşmayı sağlarlar. Bu olay da bitkilerin birbirini döllemesi meydana getirmektedir.

 

 

Orkidelerin bir başka dikkate değer özelliği embriyoların gelişme yapmasıdır. Yumurtacıklar ancak tozlaşmadan sonra gelişirler bu durumda çiçek bozulduğundan bahçecilikte açılmış durumdaki çiçekleri uzun süre saklamak için erkekorganlar kesilerek döllenme engellenir. Döllenmeden sonra çok az farklılaşma gösteren çok dayanıksız olan ve uzun süre çimlenme yeteneği olmadığı kabul edilen bir embriyo gelişir. İçinde bulunduğumuz bu yüzyılın başında değişik bir ortaya konuldu bu da embriyonun çimlenmesi için özel bir mantarla kaplanması gerektiği ortaya konulmuştur. Orkidelerin yumruları çoğunlukla besin olarak kullanılır. Ama bu alanda yalnızca vanilyanın bir değeri vardır. Meyvesi mayalandırma yapıldıktan sonra kullanılır. Amerika kökenli olan vanilya bütün sıcak ülkelerde yetiştirilir tozlaşmayı sağlayan böceğin yokluğu tozlaşmanın elle yapılmasını zorunlu hale getirir. Çünkü bitkinin olgunlaşması için döllenme zorunludur.