hayvanlar alemi hayvan resimleri hayvanlar ve doga hakkında bilgiler ve resimler güvercinler hakkında bilgi ve resimler hayvalar aleminden haberler

Konularda Kelimelerde

Haber Servisine Abone Ol:


SiTENiZiN LiNKiNi EKLEYiN
LiNK DEGiSiMi YAPIN ZiYARETCi KAZANIN

nilüfer

 Print this page 

YAZIYI EKLEYEN: uğur

 

   NİLÜFER

 

Çenekli bitkilerin çok meyveyapraklılar grubunun nilüfergiller ailesinden su bitkisi. Bu ailede yaprak sapları uzun, kök sapları yatay durumlu olan su bitkileri bulunur; yaprak ayası tam kenarlı ya da taban kısmında yarılmıştır ve su üzerinde yüzer. Uçtaki tek olarak bulunan çiçeklerde su üzerinde bulunur. Çiçek yapısında, dışta birkaç çanakyaprağı, en içtekileri biraz erkek organ biçimine dönüşmüş çok sayıda taçyaprağı, esas erkek organlar ve yumurtalık bulunur. Nilüfergiller birçok cismi kapsar. Nymphaea cinsinden nilüferler arasında, Batı Avrupa ya özgü tek tür olan beyaz nilüfer ya da aksu gülü ile mavi nilüfer Mısırlıların Mısır lotosu ve doğu Hintlerin kırmızı nilüferi bulunur. Tüm Avrupa da çok rastlanan sarı nilüfer Nuphar cinsine aittir. Hindistan nelembosu ya da pembe lotus ya da beyaz taçyaprakları ve anason kokusuyla en güzel çiçeklerden biridir.

 

 Bununla birlikte, boyu 30sm ye ulaşan bu çiçek, ailesinin en büyük bitkisi değildir; gerçektende Victoria nın yapraklarının boyu 1 m aşar; kalkık kenarları ve su üzerinde yüzebilmesi sayesinde, onlarca kilo ağırlığı batmadan kaldırabilir. Simgesel bitkiler olan nilüfer aynı zamanda yararlıda olabilirler. Mavi nilüferin özellikle Mısır lotosunun kökleri nişasta bakımından zengindir ve besleyici özelliği nedeniyle Mısır da hala besin olarak tüketilmelidir; yenebilen tohumları da bir çeşit darı gibi kullanılmaktadır. Kökleri nişasta bakımından zengin olmayan beyaz nilüfer ancak önemli kıtlık durumlarında işe yarar; uzun süre sinirleri yatıştırıcı olarak kullanılmış, da ha sonralarıysa bir uyarıcı olarak değerlendirilmiştir; günümüzdeyse hiçbir özel etkisi olmadığı ortaya çıkmıştır.