hayvanlar alemi hayvan resimleri hayvanlar ve doga hakkında bilgiler ve resimler güvercinler hakkında bilgi ve resimler hayvalar aleminden haberler

Konularda Kelimelerde

Haber Servisine Abone Ol:


SiTENiZiN LiNKiNi EKLEYiN
LiNK DEGiSiMi YAPIN ZiYARETCi KAZANIN

mersin balığı

Konumunuz: ANA SAYFA » balıkcılık

 Print this page 

YAZIYI EKLEYEN: samet

 

MERSİN BALIĞI

 

 

       Mersinbalığı giller ailesinden kıkırdaklı büyük balık. Uzun burunlu ve iki ya da üç metre boyunda olan mersinbalığında omurganın arka ucu yukarı doğru kıvrılır ve kuyruğun üst lobu içinde son bulur. Çıplak beden yalnızca boylamasına beş sıra üzerine dizilmiş ganoyit pullarla örtülüdür. Küçük ağız, başın alt bölümünde yer alır ve bıyıklarla çevrilidir. Mersinbalıkları, yoğun bir biçimde avlandıkları ve özelliklede kirlenen tatlı sular üremelerine engellediği için seyrekleşmiştir.

 

Mersinbalığı tatlı suda yumurtlayan ama erişkin haldeki yaşamını denizde geçiren göçmen bir balıktır. Kumu karıştırarak bulduğu çeşitli küçük hayvanlar, balıklar ile beslenir. Dişi mersin balığı üç milyona yakın yumurta yumurtlat.8.50 m ye kadar boyda ve 1400 kg olan mersinmorinası ya da Rus mersinbalığı bu tür büyüklük bakımından çok geride bırakır.

 

Mersinmorinası Hazar Denizinde ve Karadeniz de yaşar. Volga ya çıkar. Rus havyarı bu balığın yumurtalarından elde edilir. Avrupa da yaşayan üçüncü tür mersinbalığı bir marta boyunda çığabalığı ya da çuka balığına Tuna da rastlanır. A.B.D. nde kürek burunlu mersinbalığı yaşar.

 

Mersinbalığı giller ailesi, kıkırdaklı bir iskeletin yanı sıra, alt deri kemikleşmelerinin bulunmasıyla nitelenen mersinbalıkları üst takımı içinde yer alır. Bu üst takım iki başka aileyi de kapsar.

 

Bunlardan çok dişli mersinbalığı giller kaşık yada iki ağzı keskin kılıç biçiminde olan bir mahmuzla donanmış büyük boyda olan ,Kuzey Amerika da ve Çin de yaşayan kaşık ağızlı mersin balığı ile temsil edilir.İkinci aileyi oluşturan çok saçaklı gillerin üyeleri ise  Afrika da yaşarlar.Bunlar sırt yüzgeçleri bir dizi küçük yüz geçe ayrılmış olan uzun bedenli balıklardır.Üstelik bir akciğerleri de vardır.ailenin iki tipi polypterus ve calamoichthys tir.İlk olarak karbon devrinde ortaya çıkmış olan mersin balıkları önce mercan resiflerinde yaşamışlardır.