hayvanlar alemi hayvan resimleri hayvanlar ve doga hakkında bilgiler ve resimler güvercinler hakkında bilgi ve resimler hayvalar aleminden haberler

Konularda Kelimelerde

Haber Servisine Abone Ol:


SiTENiZiN LiNKiNi EKLEYiN
LiNK DEGiSiMi YAPIN ZiYARETCi KAZANIN

mantar türleri

Konumunuz: ANA SAYFA » fidecilik

 Print this page 

YAZIYI EKLEYEN: hüseyin

 

    MANTARLARIN TÜRLERİ

 

Yenebilen ya da zehirli olan mantarların hemen tümü, üst yapılı mantarların karpafor denen bölümleridir; bu mantarlarda çoğalmaya ilişkin yüzey, düz ya da kıvrımlı olabilir ve ya ince tabakalar, dikenimsi yapılar ya da tüpler oluşturabilir. SPORLARIN RENGİ, değerlendirmede önemlidir ama emin olabilmek için olgun bir mantarı siyah beyaz bir kâğıt üstüne koymak, sporları kâğıda silkelemek ve çok sayıda biriken sporların renklerini belirlemek gerekir. Bu renk beyaz, pembe, toprak rengi ya da siyah olabilir.

 

 

Perde, mantarın tabanında zarımsı bir gelişme, bir çeşit kılıftır; yukarı doğru açılan bu kılıftan mantar çıkar; bu perdenin varlığı ve görünümü başlıca tanıtıcı özellikleri oluşturur; halka, şapkanın altında bulunur ve sap kısmını çevreler.

Lameller, yoğun ya da tersine gevşek biçimde düzenlenmiş olabilir; sap bölümüne doğru apansızın bitebilirler. Etli bölüm, ince, gevrek ve sert olabilir; bazılarında pütürlü bir yapısı vardır ve kolaylıkla kırılabilir; bazı mantarlardan kırıldıklarında ya da yaralandıklarında beyaz ve ya renkli bir süt akar.Renk, özellikle şapkanın üstünde çoğu kez değişken ve yanıltıcıdır, dolayısıyla mantarın tanınmasını güçleştirmektedir.