hayvanlar alemi hayvan resimleri hayvanlar ve doga hakkında bilgiler ve resimler güvercinler hakkında bilgi ve resimler hayvalar aleminden haberler

Konularda Kelimelerde

Haber Servisine Abone Ol:


SiTENiZiN LiNKiNi EKLEYiN
LiNK DEGiSiMi YAPIN ZiYARETCi KAZANIN

Malatya'da 78 Milyon Yıllık Deniz Canlısı

 Print this page 

YAZIYI EKLEYEN: oregon

 Malatya İnönü Üniversitesi uzmanları, kırsal bölgede 78 milyon yıllık bir deniz canlısının fosilini buldu.

Malatya İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Maden Mühendisliği'nden Doç. Dr. Mehmet Önal ve Eğitim Fakültesi Türkçe Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hasan Kavruk, Akçadağ ve Hekimhan ilçeleri kırsalında yaptıkları araştırmada, 'Rudist' adlı bir deniz canlısının fosilini günışığına çıkardıklarını söyledi. Bu fosille Malatya'nın geçmişte bir deniz olduğu tezi de kanıtlanmış oldu.

Fosilin neslinin 70 milyon yıl önce tükendiği varsayılıyor. Dokuz Eylül Üniversitesi ve İnönü Üniversitesi ekipleri fosile Malatya'nın Akçadağ ve Hekimhan ilçeleri kırsalında rastladı. Prof. Dr. Kavruk, Malatya kırsalında bulunan söz konusu fosilin Cumhuriyet'in ilk yıllarında İstanbul Üniversitesi'nin kuruluşunda önemli miktarda para ödenerek satın alınan 78 milyon yaşındaki 'Rudist' fosilinin aynısı olduğu ifade etti.

MALATYA 18 MİLYON YIL ÖNCE DENİZDİ
Doç. Dr. Önal'a göre, Malatya 'Rudist' fosili bakımından doğal bir müze. Doç. Dr. Önal, Rudist canlısına ait fosillere dünya üzerinde ender rastlandığını belirtiyor. Malatya'nın en son 18 milyon yıl öncesinde deniz olduğunu belirten Doç. Dr. Önal, bölgede 400 milyon yıllık deniz canlılarına rastlanabildiğini iddia etti.

Doç. Dr. Önal, bu yılın Temmuz ayında fosille ilgili uluslararası bir sempozyum düzenleyeceklerini belirtiyor. İnönü Üniversitesi uzmanları, sempozyum sayesinde Malatya'nın fosil zenginliğinin diğer ülkelerdeki bilim insanlarıyla paylaşmayı umuyor.


kaynak:internet