hayvanlar alemi hayvan resimleri hayvanlar ve doga hakkında bilgiler ve resimler güvercinler hakkında bilgi ve resimler hayvalar aleminden haberler

Konularda Kelimelerde

Haber Servisine Abone Ol:


SiTENiZiN LiNKiNi EKLEYiN
LiNK DEGiSiMi YAPIN ZiYARETCi KAZANIN

kus yuvası

 Print this page 

YAZIYI EKLEYEN: hüseyin

 

   KUŞ YUVASINI OLUŞTURMASI

 

 

Kuşlarda, yuvayı erkek hazırlar. Yumurtaların sayısı değişkendir. Fırtına kuşlarında 1, kivilerde ve ırmak dalgıçlarında 2, büyük martılarda 3, yaban ördeklerinde 8-12, kekliklerde 22 dir. Yuvadan yumurtalar alınacak olursa, güvercinler ve sinek yanlarında eksilen yumurtaların yerine yenileri yumurtlanır.

Kuluçkaya ya erkek, ya dişi yada bazen ben galilerde olduğu ikisi birden yatar. Amerika deve kuşunda erkek, saksağanda gece erkek, gündüz dişi kuluçkaya yatar. Kuluçka süresi, ötücü kuşlarda ortalama 15 gün, devekuşlarında 42 gün, kivilerde 80 gündür. Yumurtadan çıkan yavrular bazı türlerde hemen etkin bir yaşama başlarlar, bazılarındaysa gözler kapalı ve beden çıplaktır. Dişide yalnız bir yumurtalık ve bir yumurta kanalı işlev yapar. Sol yumurtalığın çıkarılması, ibik büyümesi ve ötmeye başlama gibi morfoloji değişikliklerine neden olur. Tavuksular üstünde bu türden çok sayıda deney yapılmıştır.