hayvanlar alemi hayvan resimleri hayvanlar ve doga hakkında bilgiler ve resimler güvercinler hakkında bilgi ve resimler hayvalar aleminden haberler

Konularda Kelimelerde

Haber Servisine Abone Ol:


SiTENiZiN LiNKiNi EKLEYiN
LiNK DEGiSiMi YAPIN ZiYARETCi KAZANIN

kuşun fiziksel yapısı

 Print this page 

YAZIYI EKLEYEN: hüseyin

 

   KUŞUN FİZİKSEL YAPISI

 

Kuşların kalbi, yüksek kırk bir derecelik bir beden sıcaklığı sağlayan yoğun bir dolaşım etkinliği sayesinde, öbür omurgalılarınkine oranla çok daha güçlüdür. İki kulakçık ve iki karıncıktan oluşur.

Akciğerler küçüktür; hava keseleri de bunların uzantıları sayılır. Solunum sırasında, hava sırt bölümündeki bronşlara, ardından yan taraftakilere ve karın kesimindekilere, daha sonra da hava keselerine geçer. Hava kılcalları içinde dolaşım yayınmayla yapılır. Soluk borusu önemli derecede gelişmiştir. Gırtlağın yerini ses çıkarmada rol oynayan göğüs gırtlağı almıştır.

Sindirim sistemi, ağız boşluğuyla başlar. Ağız boşluğuna, tane yiyenlerde çok gelişmiş mukoza bezleri, kırlangıçlar ve sağanlar gibi kimi kuşların, yuvalarını yapmada yararlandıkları mukozayı oluşturan altçene bezleri açılır. Bazı tükürük bezleri avların yakalanmasında etkili olurlar.

 

Yemek borusu, nispeten farklılaşmış bir genişleme gösterir ve kursak olarak adlandırılır. Mide, bir bezsi bölüm, birde yutulan besinleri öğütücü küçük taşlar içeren kas yapısında bir bölümden oluşur. Sindirilmeyen öğeler, yırtıcı kuşlarda topraklar biçiminde dışarı atılır. Basakta kör barsak uzantıları vardır ve çok sayıda bakteri içerir. Barsak, üreme ve boşaltım kanallarının da açıldığı bir dışlığa açılır. Karaciğer, lipitler ve glikojenler gibi yedek besinler içerir. Kuşların beyni, üst yapılı memelilerinkine oranla indirgenmiştir; üstelik kıvrımsız ve düzdür. Buna karşılık beyincikleri çok gelişmiştir; beyincik denge ve uçmayla ilgili kasların eş güdüm merkezidir. Kuşlarda üçüncü bir göz kapağı ve iris görevi yapan bir oluşum vardır. Optik bölge, görmeyle ilgili uyarılara çabuk tepki gösterme olanağı verir. Görme duyarlığı, gözde iki noktası bulunması ve görme alanının çok geniş olması sayesinde en yüksek derecededir. Dışkulak, işitme deliğine indirgenmiştir. Denge-işitme işlevi de iyi gelmiştir.

Cinsel olgunluğa, küçük boy kuşlar dokuz aya doğru, büyük martı yada gümüş martı iki yaşında, leylek dört yaşında, kartal altı yaşında erişir. Cinsel çevrim mevsimliktir. Kuşlar genellikle tekeşlidir ve çiftler sürekli ya da geçicidir. Toy kuşları, orman tavukları ve tavus kuşları, evcil türler gibi çokeşlilik ayrıca birkaç ötücü kuşta da gözlenir.