hayvanlar alemi hayvan resimleri hayvanlar ve doga hakkında bilgiler ve resimler güvercinler hakkında bilgi ve resimler hayvalar aleminden haberler

Konularda Kelimelerde

Haber Servisine Abone Ol:


SiTENiZiN LiNKiNi EKLEYiN
LiNK DEGiSiMi YAPIN ZiYARETCi KAZANIN

hamamböceği

 Print this page 

YAZIYI EKLEYEN: uğur

 

  HAMAMBÖCEĞİ

 

Dictyoptera takımından hamam böceğigiller ailesinden böcek. Esmerimsi ya da sarımtırak renkte ve yassı gövdeli böcekler olan hamamböceklerinin üst kanatları sert elitralar, yani alt kanatlarını örten sert kılıflar halindedir. Avrupa da başlıca iki tür hamamböceği yaşar. Bunlardan biri, boyu 2 sm yi bulan doğu hamamböceğidir. Koyu esmer renkli olan bu türün yalnızca erkekleri kanatlıdır, ama onlarda uçmaz. İkinci tür, Alman hamamböceğidir. Sarımsı renkte olan bu türünse ancak on iki mm ye erişebilir; erkeği de dişisi de kanatlıdır, ama her ikisi de uçmaz. Daha büyük tür olan Amerika hamamböceğiyse özellikle tropikal bölgelerde yaşar; dişisi de erkeği de kanatlıdır ve kolayca uçabilir.

Hamamböcekleri, mutfaklarda, lokantalarda, fırınlarda, hamamlarda, sıcak seralarda yaşar. Gemilerle taşınarak bütün dünyaya yayılmışlardır. Gececi olan bu böcekler, ışıktan kaçarlar, çok hızlı hareket edebilirler ve gövdelerinin yassı olması sayesinde köşe bucağa kolayca sığınırlar. En çok sevdikleri besinler ekmek, un, bisküvi ve her çeşit besin maddesidir. Hamamböceği, sıçan gibi tümüyle insana bağımlı bir hayvan tipidir. Dişi hamamböcekleri yumurtalarını bir yumurta zarfı içine yumurtladıktan sonra, bunu bir süre karın bölgelerinde saklarlar. Yavrular, yumurtadan çıktıklarında erişkinlerin görümündedirler, ama henüz kanatları yoktur. Erişkin hale geçebilmeleri için yaklaşık on kez deri değiştirmeleri gerekir. Hamamböcekleri Karbon devrinden beri, hiç evrim geçirmemişlerdir. Bu nedenle, yaşayan gerçek fosiller olarak nitelendirilebilirler.