hayvanlar alemi hayvan resimleri hayvanlar ve doga hakkında bilgiler ve resimler güvercinler hakkında bilgi ve resimler hayvalar aleminden haberler

Konularda Kelimelerde

Haber Servisine Abone Ol:


SiTENiZiN LiNKiNi EKLEYiN
LiNK DEGiSiMi YAPIN ZiYARETCi KAZANIN

güvercini tanıyalım

 Print this page 

YAZIYI EKLEYEN: gürkan

GÜVERCİN

 

            Çeşitli güvercin türlerini barındıran güvercinimsiler takımına bağlı karinalı kuş türüdür. Değişik boylarda ve türlerine göre tüyleri çeşitli renklerde madeni pırıltılı yanardöner çoğunlukla gri esmerimsi ya da yeşil olan güvercin kutuplar dışında dünyanın hemen her yerinde yaşayan bir kuştur. Başı yuvarlak gagası yumuşak gaga ucu ise serttir. Burun delikleri de bir zarla örtülüdür. Kanatları geniş ve güçlü olan güvercinlerin iskeleti kırılgandır. Genellikle erkek ve dişi birbirine benzer tüneyici yürüyücü olabilen ve uzun uçuşlar yapabilen göçmen türleri bu kuşlar tanecil ya da yemişçildir.

 

 

Güvercinler derme çatma olarak çalı çırpıyla rasgele bir yere yaptıkları yuvalarına bir ya da iki yumurta bırakırlar. Yumurtadan az gelişmiş olarak çıkan yavrular erişkinlerin kursağında oluşan bir çeşit sütle beslenirler buna da güvercin sütü denilmektedir. Kentlerde yaşayan evcil ve yarı evcil güvercinlerin atası kaya güvercinidir. Yaklaşık dört bin yıl önce evcilleştirilmiş olan kaya güvercini otuz sm kadar boyunda yaklaşık üç yüz gr ağırlıkta sırtı külrengi mavi kanatlarının üstünde iki siyah şerit bulunan bir kuştur. Kaya güvercininden biraz daha büyük olan ve tahtalı güvercin ya da ala boyun kanatları üstündeki beyaz şerit ve boynunun her iki yanındaki beyaz beneklerden anlaşılır. Avrupa Asya ve kuzey Afrika da yaşayan bu tür avcılar tarafından aranan bir kuştur.

 

 

 Avrupa ülkelerinde yaygın olarak bulunan adi kumru güvercinlerin yakın akrabasıdır başındaki tüyler gri-mavi sırtındakiler esmer ve kızılımsıdır kuyruğu ise gri ve beyaz tüylerle kaplıdır. Kolyeli kumru boynundaki kolyeyle benzer halkadan tanınmaktadır. Kuzey Amerika da eskiden çok sayıda görülen göçmen güvercinse avcılar tarafından sistemli bir biçimde yok edilmiş son örnekleri de yirminci yüzyılın başlarında ortadan kalkmıştır. Aynı biçimde eskiden Hint okyanusu ndaki adalarda yaşayan ve dodogiller ailesine bağlı olan kanatsız ve büyük güvercinlerin de on sekizinci yüzyılın ortalarına doğru soyu tükenmiştir. Posta güvercini ilkçağ dan bu yana haber ulaştırma da kullanılan güvercindir. Eski çağlarda hemen hemen bütün orduların bir güvercinliği olurdu.

 

 

 Posta güvercinin yön saptama yeteneğinin mekanizması henüz uzmanlar tarafından tam anlamıyla açıklığa kavuşmamıştır. Bu kuşların aştıkları uzaklıklar ne kadar büyük olursa yuvaya dönüşlerinin de o kadar kolay olduğu saptanmıştır. Ayrıca yön saptama yeteneğinin beynin çalışma biçiminden kaynaklandığı söylenir. Güvercinin şaşırtıcı bir belleği vardır. Mesela dört yıl önce ayrıldığı yetiştiricisini tanımaktadır.