hayvanlar alemi hayvan resimleri hayvanlar ve doga hakkında bilgiler ve resimler güvercinler hakkında bilgi ve resimler hayvalar aleminden haberler

Konularda Kelimelerde

Haber Servisine Abone Ol:


SiTENiZiN LiNKiNi EKLEYiN
LiNK DEGiSiMi YAPIN ZiYARETCi KAZANIN

denizatı

 Print this page 

YAZIYI EKLEYEN: balıkçı

DENİZATI

 

Garip ve yadırgatıcı görünümüyle bildiğimiz balıkların hiçbirine benzemese de aslında gerçek bir kemikli balıktır. Başlarının ve boyunlarının biçimi atlarınkini andırdığı için denizatı anlamına gelir. Çünkü oldukça uzun ve belirgin olan boyunları soru işareti gibi bir kıvrım çizer; bu yüzden başları atlarınki gibi hafifçe öne eğiktir. Üstelik öbür balıklar boyunları olmadığı için başlarını gövdeden ayrı hareket ettiremezken denizatı başını rahatça sağa-sola döndürebilir. Gövdeleri üst üste eklenmiş halka biçiminde kemiksi levhalarla kaplıdır, ağızları da öne doğru uzayarak emici emici bir hortum biçimini almıştır. Denizatları tropik ve ılıman denizlerin kıyı sularında, öne doğru kıvrılan kavrayıcı kuyruklarıyla yosunlara tutunarak yaşarlar. Başlıca besinleri yosunların arasında bulunan küçük kabuklu hayvanlardır. Denizatlarının uzunluğu 4 ile 30 cm arasında değişir.

Denizatlarının en ilginç yönlerinden biri de üreme davranışlarıdır. Öbür balıkların dişileri yumurtalarını genellikle suya döktükleri halde denizatının dişisi yumurtalarını erkeğin karnındaki bir torbaya aktarır. Erkek denizatı kuluçka süresince yumurtaları bu torbada taşır, yumurtalar çatladığında da gövdesini bükerek yavruları dışarı atar.