hayvanlar alemi hayvan resimleri hayvanlar ve doga hakkında bilgiler ve resimler güvercinler hakkında bilgi ve resimler hayvalar aleminden haberler

Konularda Kelimelerde

Haber Servisine Abone Ol:


SiTENiZiN LiNKiNi EKLEYiN
LiNK DEGiSiMi YAPIN ZiYARETCi KAZANIN

deli dana hastalığı

 Print this page 

YAZIYI EKLEYEN: mehmet aydın

DELİ DANA HASTALIĞI

 

BSE sığırlarda merkezi sinir sistemi bulguları ile seyreden ve her zaman ölümle sonuçlanan uzun seyirli beyin dokusunda iltihabi olmayan erimelerle karakterize bir hastalık tır . İnsan ve diğer hayvan türlerinde de bu gruptan hastalıkların varlığı uzun yıllardan beri bilinmektedir.                                


HASTALIĞIN SEBEBİ NEDİR?

Hastalık etkeni; bakteri veya virüs gibi bir mikroorganizma olmayıp, prion olarak adlandırılan bir protein partikülüdür. Etken pek çok fiziksel ve kimyasal işlemlere (130 C nemli ısı, daha fazla kuru ısı, alkol, formol, ültraviyole..) oldukça dayanıklıdır. Prionlar canlı organizmada bağışıklık sisteminde bir reaksiyon oluşturmadıklarından, hastalığın canlı hayvanda ve insanda ölümden önce laboratuar muayeneleri ile teşhis edilmesi ve aşı çalışması bu güne kadar mümkün olmamıştır.

 

HASTA HAYVANDA GÖRÜLEN BULGULAR NELERDİR?      

 

İki ile on bir yaş arasındaki ergin sığırlarda görülen hastalığın kuluçka süresi ortalama dört yıldır, tespit edilen en yüksek görülme oranı dört, beş yaş gurubundadır.

Hasta hayvanda davranış, duruş ve yürüyüş bozuklukları görülür.

 

DAVRANIŞ BOZUKLUKLARI: ?

Hayvan ürkek ve tedirgindir, kendine yaklaşılmasına reaksiyon gösterir, dişlerini gıcırdatır , burun deliklerini yalar, ön ayakları ile toprağı eşeler ,sürekli kulaklarını hareket ettirir ,sağıma ve muayene girişlerine izin vermez, ses'e ve ışığa aşırı tepki gösterir .

 

YÜRÜYÜŞ BOZUKLUKLARI: ?

 

Hayvan yürürken arka tarafının sallandığı görülür , arka  bacakların adım genişliği artar ,hastalığın ilerleyen devrelerinde yürüyüş bozuklukları daha bariz olarak ortaya çıkar, özellikle hayvan hızlı yürümeye zorlandığında ve kendi etrafında döndürüldüğünde arka bacaklarını sürüklediği görülür.

 

HASTALIK NASIL TEŞHİS EDİLİR?

 

Klinik bulgu gösteren şüpheli hayvanlarda hastalığın teşhisi hayvanın ölümü veya kesiminden sonra merkezi sinir sistemi dokularının (Beyin ,omurilik) histopatolojik ve immunohistolojik tetkikleri ile yapılmaktadır. Birinci tetkikle , etkenin beyin dokusunda oluşturduğu lezyonlar , ikinci tetkikle ise , etkinin bizzat kendisi tespit edilmektedir.

 

SIĞIRDAN İNSANA GEÇİŞ MÜMKÜNMÜDÜR ?

 

Son yıllara kadar ,yapılan bilimsel çalışmaların sonuçlarına  dayanılarak ,insanlarda hastalık oluşturan prion ile, sığırlardakinin aynı özelliklere sahip fakat tür'e özel oldukları kabul edilmiştir.