hayvanlar alemi hayvan resimleri hayvanlar ve doga hakkında bilgiler ve resimler güvercinler hakkında bilgi ve resimler hayvalar aleminden haberler

Konularda Kelimelerde

Haber Servisine Abone Ol:


SiTENiZiN LiNKiNi EKLEYiN
LiNK DEGiSiMi YAPIN ZiYARETCi KAZANIN

dalgıç kuşu

 Print this page 

YAZIYI EKLEYEN: kuşcu

DALGIÇKUŞU

 

Balık yakalamak ya da saldırganlardan gizlenmek için büyük bir ustalıkla sualtına dalan dört kuş türüne dalgıçkuşu denir. Hepsi kuzey yarıkürede yaşayan bu su kuşları 60 metre kadar derinliğe dalabilir ve 10-20 saniye, hatta bir dakika süreyle suyun altında kalarak büyük bir hızla yüzebilirler. Dalgıçkuşlarının gagaları sivri, kuyrukları çok kısadır. Gövdenin oldukça gerisinde yer alan kısa bacakları ve perdeli ayakları yüzmelerini kolaylaştırdığı halde yürümelerini iyice güçleştirir. Karaya çıktıklarında iki yana yalpalayarak beceriksizce yürüyen bu kuşlar zamanlarının çoğunu suda, genellikle kıyıdan uzakta geçirir ve en küçük bir tehlike sezdiklerinde hemen suya dalarlar. Ayrıca su yüzeyinden havalandıkları zaman oldukça iyi uçarlar.

Kızıl gerdanlı dalgıçkuşunun sırtı bozumsu kahverengi, başı ve boynunun yanları çok açık boz renktedir. Boynunun yanları çok açık boz renktedir. Kışın bütün sırtı küçük beyaz beneklerle bezenen bu tür hem tatlı, hem tuzlu sularda yaşayabilir. Dişi kuşun mayıs sonları ile haziran da kıyıdaki bitki kümelerinin arasına ya da bir oyuğa bıraktığı kahverengi üstüne koyu benekli yumurtalardan üç ya da dört hafta sonra yavrular çıkar.