hayvanlar alemi hayvan resimleri hayvanlar ve doga hakkında bilgiler ve resimler güvercinler hakkında bilgi ve resimler hayvalar aleminden haberler

Konularda Kelimelerde

Haber Servisine Abone Ol:


SiTENiZiN LiNKiNi EKLEYiN
LiNK DEGiSiMi YAPIN ZiYARETCi KAZANIN

dağ keçisi

 Print this page 

YAZIYI EKLEYEN: hayvancı

DAĞKEÇİSİ

 

Dağ keçileri Afrika'nın kuzeyinde, Asya'nın güneybatısında ve Avrupa'nın güneyindeki yüksek dağlarda başıboş sürüler halinde yaşayan iri yabankeçileridir. Genellikle 10-15 kadar dişiden ve oğlak denen yavrularından oluşan her sürü yaşlıca bir tekenin önderliğinde dolaşır. Dağkeçileri son derece çevik hayvanlardır; dağ yamaçlarında ve en sarp kayalıklarda inanılmaz bir ustalıkla dolaşır, bazen uçurumları aşmak için bir sıçrayışta 12 metre öteye atlar. Ön bacakları arka bacaklarından biraz daha kısa olan bu dağ keçisinin omuz yüksekliği yaklaşık 1 metredir. Boynuzlarının altı yüzü düz, üst yüzü enine kabarık çizgili ve boğumludur; bu boğumların sayısı hayvanın yaşını gösterir. Dişiler beş aylık bir gebelikten sonra genellikle tek bir yavru doğurur; yavrular doğumdan bir-iki gün sonra annelerinin ardından koşup zıplamaya başlayabilir.

Alp dağ keçisi biraz daha küçük yapılı bir hayvandır. Postu kahverengi boz, karnı ak, bacakları koyu renkte olan bu türün boynuzları yarım daire biçimindedir. Günümüzde bu hayvanlar bir ulusal parkta devletçe koruma altına alınmıştır.