hayvanlar alemi hayvan resimleri hayvanlar ve doga hakkında bilgiler ve resimler güvercinler hakkında bilgi ve resimler hayvalar aleminden haberler

Konularda Kelimelerde

Haber Servisine Abone Ol:


SiTENiZiN LiNKiNi EKLEYiN
LiNK DEGiSiMi YAPIN ZiYARETCi KAZANIN

buzağı yetiştirmede başarı için

 Print this page 

YAZIYI EKLEYEN: mehmet

buzağı yetiştirmede başarı için

 

 

sığır yetiştiriciliği yapılan işletmlerde buzağı yetiştirme önemli işlerin başında gelir . her yıl doğan buzağılarda gelebilecek kayıplar işletme ekonomisine oldukça zarar vermektedir….

dogan her buzagın kazanılması  yetiştiriciye ve ülke ekonomisine  büyük katkılar saglamaktadır ….

başarılı bir buzagı yetiştirmek için  önemli  olan sütten kesilene kadar geçen dönemde bakımı ve beslenmesi önemli yer tutmaktadır . buzagı dogduktan sonra agız sütü ile beslenmelidir bunun sebebi ise dogtuntan sonra buzağı yeni hayat la tanıştığı an hastalık etkenlerine  karşı yeterli  vücut  direncine  sahip degildir ..

 

 

    agız sütü  sahip olduğu zengin  protein yağ haznesinin yanısıra içerdiği antikorlar vasıtasıyla buzagıya bu yetenegi  kazandırmaktadır. söz konusu bu mekanizma ilk 24 saat içinde ağız sütündeki antikorları buzagının vücuduna  kazandıran ancak 24 saat sonunda tamamen kapanarak işlev yapamaz hale  gelen ince barsaklardaki gecici gözeneklerle tamamlanmaktadır….

 

buzagı 28-35 günlük iken süt tüketmesi yanında günlük 500- 600  gr civarında buzağı başlatma  yemi ve yeterli  düzeyde  temiz su tüketmesi gerekmektetir  bu dönemde  buzağı başlatma  yemi  tüketiminin yeterli düzeyde gerçekleşmesi için buzağıya günlük olarak verilen süt miktarı hayvanın  canlı ağırlığı ve  gelişimi dikkate alınmalıdır .

 

  buzağı beslemede  suyun yeri  tartışılmazdır. buzağının  önün devamlı  surette  temiz ve ılık su bulundurulması günlük canlı  agırlık artışı  ve buzağı  başlkatma yemi tüketimini  arttırırken ishalli  geçen  gün sayısını azaltmaktadır.

 

 

buzağılar 16  haftalık yaşa ulaştıklarında  artık  rumen gelişimlerinin  yeterli   olması nedeniyle kaliteli  kuru  ota  ilave olarak  günlük 3 ve 4  kg mısır veya ot silajı verilmesinde  bir sakınca bulunmamaktatır.bu dönemde konsentre yem olarak %17 ham proteinli ve 2400 kcal enerji içeren  buzağı büyütme yeminden günlük olarak  buzağının  gelişme  durumuna göre 0,5 kg ile 2 kg kadar verilmektedir  bu yaştaki buzagaların  700  gr  günlük canlı agırlık artışı  saglayacak şekilde beslenmesi gerekmektedir..