hayvanlar alemi hayvan resimleri hayvanlar ve doga hakkında bilgiler ve resimler güvercinler hakkında bilgi ve resimler hayvalar aleminden haberler

Konularda Kelimelerde

Haber Servisine Abone Ol:


SiTENiZiN LiNKiNi EKLEYiN
LiNK DEGiSiMi YAPIN ZiYARETCi KAZANIN

buzağı bakımı ve yetiştirmede bilinmesi gerekenler

 Print this page 

YAZIYI EKLEYEN: mehmet kara

BUZAĞI BAKIMI VE YETİŞTİRMEDE BİLİNMESİ GEREKENLER

 

sığırcılıkta buzağıların yetiştirmeleri ve bakımları çok nem taşımaktadır. buzağı çağı sığırlarda  dikkat edilmesi  gereken   zaman ve dönemdir. buzağı döneminde  iyi bakılan hayvanlar sağlam yapılı olurlar. en ufak bir şeyden etkilenmez ve duyarlı olmazlar. et ve süt ürünleri verimi fazla olur. damızlık için kullanılacakların  verimi daha fazla olur. yeni doğan buzağıların  metabolizmaları  hızlı  değişime uğramakta bununla birlikte  dışarıdan gelecek her türlü etkiye duyarlı  biçimde büyüme ve gelişmelerini devam ettirmektedirler..

 

            buzağı bakıcılığında ilk yapılması  gereken buzağılamasına yakın bır  zaman  yani takriben 25- 30  gün gibi  bir süre zarfında ineğin yada yeni doğum yapacak düvenin ahırın içinde  yada  bağımsız bir alanda yani doğum bölümü açılan bir yerde doğum yapmalarını  temiz  ve sağlıklı bir ortamda sağlamak ve yerine getirmektir. bunun için bu gibi hallerin yerinin yapılmasında ve uygulanmasında ziraat mühendislerine danışmalıdır.buzağı doğduktan hemen sonra annesi  emzirilmeli yada  biberon gibi aletle emzirilmesi sağlanmalıdır. bunun için buna ağız sütü denilmektedir  ve bu  yeni doğan sığırların bakımında önemli yer oluşturmaktadır.buzağın bağışıklık sisteminin kazanılması için gerekli bir  konudur.buzağı  bağışıklık sistemini kazanarak  anne sütünden gelen maddelerin faydalarını ilerleyen günlerde görecektir.buzağıların elli ve altmış gün arası  anne sütünü kullanmasında  fayda bulunmaktadır. .unutulmaması gereken buzağıların sütten anı değil de  sistemli bir şekilde bırakılması önemli bir unsur oluşturmaktadır.  bu gecen emzirme süresinden sonra buzağıların yiyebildikleri kadar kuru otla beslenmesi  gereklidir.buzağıların altlarına tahtadan  bir altlık yapılması veya bu olamasa iyi bir  samanlama şekliyle altı örtülmeli ve buzağının üşümemesi önlenmelidir.

 

            buzağı hastalıklarının  başında en önemli ishal gelmektedir.ishaller bulaşıcı olacağı gibi  sadece hayvanda da görülebilir.bulaşıcı olmayan ishaller yetiştirici için önemli bir sorun olmasa da gerekli önlemin bulaşıcı olan önlem alınması gereklidir.buda  buzağıların yanlış beslenmeden  ve bakımdan dolayı kaynaklandığını bilmektir.ishalleri önlemek ıcın buzağıların biraz aç  bırakarak bu hastalığın önüne geçmek  mümkün olabilir.

 

            sonuç olarak  temizliğe ve havalandırmaya  dikkat edilmeli yetiştirilen sığırların bulunduğu yerler gereğinden fazla olmamalıdır.ananın fiziksel hareketi yeterli olmalıdır…..