hayvanlar alemi hayvan resimleri hayvanlar ve doga hakkında bilgiler ve resimler güvercinler hakkında bilgi ve resimler hayvalar aleminden haberler

Konularda Kelimelerde

Haber Servisine Abone Ol:


SiTENiZiN LiNKiNi EKLEYiN
LiNK DEGiSiMi YAPIN ZiYARETCi KAZANIN

bülbül

 Print this page 

YAZIYI EKLEYEN: gürkan

 

  BÜLBÜL

 

Ötücü kuşların karatavuklar familyasından bir kuştur. Yeryüzünün en güzel sesli Ötücü kuşlarından on altı ve on yedi sm uzunluğunda, 20-25 gram kadar ağırlındadır. Akdeniz ülkelerinde, orta ve güney Avrupa"da, hazar denizi dolaylarında yaşar. Bülbül, yuvasını, ormanlara, fundalıklara, bahçelere, parklara yapar. Kendisiyle dost geçinen insanlara çabucak alışır. Sırtı kahverengi, karnı kirli beyazdır. Dallardan çok, yerde dolaşır. Sıçraya sıçrayarak yürür. Uçuşu hızlıdır inip kalkan dalgalar halindedir. Böceklerle böcek kurtçuklarını frenküzümü, mürver gibi yemişlerin tanelerini yiyerek beslenir. Bülbül, kış gelince, Orta Afrika`ya göç eder. Bahar başında da, gene doğduğu ülkeye dönerek, yazı orada geçirir. Önce erkekleri göç ederler. Gündüzleri, çalılıklar içinde saklanıp, seslerini çıkarmazlar. Geceleyin de, sabaha kadar öterek, kendilerinden sonra gelen dişilerini yanlarına çağırırlar. Eşleştikten sonra da, toprağa yakın bir yerde, çerden, çöpten, gelişigüzel bir yuva yaparlar. Dişi bülbül, erkeğinden, boyca biraz daha ufaktır. 5 - 6 kadar yumurta yumurtlar. Yumurtaları, yeşile çalan esmer bir renktedir. Kuluçka dönemi 14 gün kadar sürer. Bu süre içinde, erkek bülbül durmamacasına öterek, dişisini oyalamaya, en güzel, en uzun şarkılarıyla eğlendirmeye çalışır. Hatta gündüzleri, birkaç saat kadar, yumurtaların üzerine bile yatar. Mayıs sonlarına doğru ötmeyi bırakır.                    

 

            Yumurtadan çıkan yavrular, bakıma muhtaç oldukları için, bu işi, erkek bülbülle dişi bülbül, ortaklaşa görürler 11, 12 gün kadar sonra, yavru bülbüller yuvadan ayrılırlar. Güz başlarında da, bülbüller, ya aileler, ya da sürüler halinde, güneye doğru göç etmeye başlarlar. Bülbül, sesinin güzelliğinden ötürü, kuş meraklılarının pek makbul saydıkları bir kuştur. Evlerde, ancak eşlenmemiş yavrular büyütülebilir. Eşleşmiş bülbüller, ne kadar iyi bakılırsa bakılsınlar, gene de kafes hayatına dayanamaz, ölürler. Kafeste yaşayan bülbüller, un böcekleriyle, karınca kurtçuklarıyla beslenmelidir. Başlıca bülbül çeşitleri şunlardır: Nar bülbülü, Nil bülbülü, ak kulaklı bülbül, tepeli bülbül, çalı bülbülü, ya da ötleğen kuşu.