hayvanlar alemi hayvan resimleri hayvanlar ve doga hakkında bilgiler ve resimler güvercinler hakkında bilgi ve resimler hayvalar aleminden haberler

Konularda Kelimelerde

Haber Servisine Abone Ol:


SiTENiZiN LiNKiNi EKLEYiN
LiNK DEGiSiMi YAPIN ZiYARETCi KAZANIN

beçtavuğu

 Print this page 

YAZIYI EKLEYEN: ilker

BEÇTAVUĞU 

Tüyleri genellikle boz ya da siyah üstüne benekli olan beçtavuklarının çoğu, Afrika nın savalarında ve Madaskar Adası nda bugün bile yabani olarak yaşar. Ama 16. yüzyılda Afrika ya giden Avrupalı gezginler Gine kıyılarında gördükleri bu yabani tavukları ülkelerine götürerek evcilleştirmişlerdir. Sekiz türü olan bu kuşlardan bazısı bugün birçok ülkede eti ve yumurtası için çiftliklerde beslenir. Üstelik en küçük bir tehlike sezdiğinde çok yüksek sesle gıdakladığından iyi bir bekçi sayılır.

Uzunlukları 43-75 cm arasında değişen beçtavuklarının dişisi ile erkeği birbirine çok benzer. Büyük ölçüde evcilleştirilmiş olan bayağı beçtavuğu yaklaşık 50 cm uzunluğundadır. Çıplak olan baş ve boyun derisi kıpkırmızı, tüyleri koyu boz üstüne beyaz beneklidir. Tepesinde kemiksi bir ibik bulunur ve gagasının altından hindininki gibi kırmızı ve mavi renkli deri parçaları sarkar. Doğu Afrika da yaşayan tepeli beçtavuğunun tüyleri kara üstüne mavi benekli, boynu mavi, gırtlağı kırmızıdır ve başında uzun, kara bir ibik vardır. Beçtavuklarının en iri ve en renkli türü olan akbaba beçtavuğunun başı ve uzun boynu akbabanınki gibi çıplaktır.

Yabani beçtavukları çoğu zaman sürüler halinde yaşar ve yerde böcek arayarak dolaşırken gürültülü, kaba ötüşleriyle birbirlerine seslenirler. Ürkütüldüklerinde bütün sürü bir ağızdan çığlık atar ve iri gövdelerini yerden güçlükle kaldırarak ağır ağır havalanıp yakındaki bir ağacın dallarında yeniden bir araya toplanır. Geceleri genellikle ağaçların üzerinde tüneyerek geçirirler. Dişiler yuva yapmak için fazla uğraşmadan toprağın üstüne 20 kadar yumurta bırakır. Tavuk yumurtasından daha küçük ve sarıları daha koyu renkte olan yumurtaları oldukça lezzetlidir.