hayvanlar alemi hayvan resimleri hayvanlar ve doga hakkında bilgiler ve resimler güvercinler hakkında bilgi ve resimler hayvalar aleminden haberler

Konularda Kelimelerde

Haber Servisine Abone Ol:


SiTENiZiN LiNKiNi EKLEYiN
LiNK DEGiSiMi YAPIN ZiYARETCi KAZANIN

baykuş

 Print this page 

YAZIYI EKLEYEN: sadık

BAYKUŞ 

Dünyanın hemen her yanına dağılmış olan baykuşların de4ğişik türlerde 136 türü vardır. Bu türlerin en küçüğü 15 cm uzunluğundaki cin baykuşu, en büyüğü ise 75 cm uzunluğundaki puhudur. Bu yırtıcı gece kuşları alacakaranlıkta ortaya çıktığından, ancak belli belirsiz karartı olarak seçilebilir. Gene de tıknaz gövdeleri, kancalı gagaları ve yuvarlak kafalarıyla kolayca tanınan kuşlardır. Çevresinde tüylerden birer halka bulunan ve gözbebekleri fazla hareketli olmadığı için dimdik ileriye bakan çok iri, yuvarlak gözleri bu kuşlara bilge bir görünüm kazandırır. Bu yüzden Eski Yunanlılar baykuşu bilgelik tanrıçası Athena ya adanmış kutsal bir kuş sayarlardı.

Baykuşlar başka hayvanları ustaca avlayan ve parçalamadan yutan yırtıcı kuşlardır. Ama atmaca, kartal, akbaba gibi gündüz yırtıcılarının tersine hem geceleri avlanır, hem de avlarını gözleriyle değil işitme duyularıyla bulurlar. Üstelik kanatlarındaki telekler kadife gibi yumuşacık tüylerle kaplı olduğundan, gündüz yırtıcıları gibi gürültülü kanat sesleri çıkarmadan avlarına sessizce yaklaşabilirler.

Baykuşların besin kaynakları yaşadıkları bölgeye göre değişirse de, başlıca yiyecekleri fare, keme, sıçan, tavşan, böcek ve küçük kuşlardır. Balık kuşları ise daha çok, tabanları tırtıllı olan pençeleriyle yakaladıkları balıkları yerler. Baykuşların hemen hepsi avlarını bütün olarak yutar ve kemik kıl gibi sindirilmeyen bölümleri yemekten bir süre sonra küçük topraklar halinde kusarlar.

Baykuşların çoğu düzenli bir yuva kurmaz; kuluçkaya yatma davranışları da öbür kuşlarınkinden farklıdır. Öbür kuşlar genellikle bütün yumurtalarını yumurtladıktan sonra kuluçkaya yattıkları halde, baykuşlar tek bir yumurta yumurtlayıp üzerinde bir-iki gün kuluçkaya yatar ve ancak ondan sonra ikinci yumurtayı yumurtlarlar. Bu yüzden yuvadaki en yaşlı yavru birkaç günlükken en genci yumurtadan yeni çıkmış olabilir. Bütün baykuşların yumurtaları yuvarlak ve beyazdır.

Baykuşların işitme duyusu da son derece gelişmiştir. Türlerin çoğu da yüzü bir peçe gibi çevreleyen tüyler büyük olasılıkla sesleri toplayarak gözlerin iki yanında yer alan kulak deliklerine doğru yansıtır. Ayrıca baykuşların çoğunda, örneğin orman baykuşunda kulakların yapısı hayvanın, sesleri hangi yönden ve ne kadar uzaktaki bir kaynaktan geldiğini saptayabilmesine olanak verir.

Baykuşlar gece hayvanı oldukları için genellikle gece avlanırlar. Ama Kuzey ve Güney Afrika nın otlaklarında yaşayan kazıcı baykuş, kuzey yarıküre de yaşayan kır baykuşu ve balık baykuşları gündüzde avlanır.

Baykuşların genellikle çok uzaktan işitebilen yinelemeli bir ötüşü vardır. Örneğin puhu, derinden gelen boğuk bir huu-huu sesiyle öter. Öbür türlerde ya gıcırtılı sesler çıkarır, ya acı çığlıklar atarlar. Kemiricilerin toprakta açtığı oyuklarda yaşayan bir yuva asalağı olduğu için bu ses baykuşun düşmanını ürkütüp kaçırtır.

Türkiye de, alaca baykuş, balık baykuşu, ishak baykuşu, kır baykuşu, kukumav, orman baykuşu, peçeli baykuş ve puhu adıyla anılan sekiz baykuş türü yaşar. Yalnız, bir süre öncesine kadar Seyhan ve Ceyhan ırmaklarının çevresindeki ağaçlık alanlarda üreyen balık baykuşunun soyunun tükendiği sanılmaktadır.

Özellikle yapraklı ve karışık ormanlarda yaşayan alaca baykuş yaklaşık 38 cm uzunluğundadır. Peçeli olan, ama kulak püskülleri bulunmayan bu türün gövde tüyleri enine ve boyuna çizgilerle alacalanmıştır.

İshak kuşu, oldukça uzun kulak püskülleri olan, 19 cm uzunluğunda küçük bir türdür. Ağaçlı açık alanlarda, yerleşim bölgelerinin yakınında ve bahçelerde yaşar. Tüyleri değişik tonlarda kahverengi ve boz desenidir.

 

 

En yaygın baykuş türlerinden biri olan kır baykuşu adından da anlaşılacağı gibi açıklık kırları sever; gündüzleri de görülebilir. Kulak püskülleri küçük ve belirsizdir. Uzunluğu yaklaşık 40 cm, tüyleri sırtında kahverengi üzerine beyaz benekli, alt bölümleri soluk renktedir.

Kukumav 20-22 cm uzunluğunda, kulak püskülleri olmayan bir baykuş türüdür. Yuvasını duvar ve ağaç kavuklarında yapar, ama genellikle ağaçta tüner ve bir gündüz yırtıcısı gibi gün boyu dolaşıp avlanırken görülebilir.

   Yaklaşık 30cm uzunluğunda olan orman baykuşu uzun kulak püskülleriyle tanınır. Gövdesinin üst bölümleri kahverengimsi, benekli ve yol yol çizgilidir. Karnında ise beyaz üzerine koyu renk çizgiler vardır.

Peçeli baykuşun kulak püskülleri yoktur ama peçe tüyleri çok belirgindir tüylerinin rengi beyazdan boza, açık sarıdan kahverengimsi turuncuya kadar değişir. Peçe ve karın tüyleri genellikle daha açık renktedir. Gözleri öbür baykuşlarınkinden daha küçük ve koyu renkli olan bu kuş ağaç kavuklarına, yapılara, kulelere ve atmaca, şahin gibi yırtıcı kuşların bıraktığı yuvalara yerleşir. Peçeli baykuşların, Türkiye de yaşayan bu türden başka Eskidünya da dağılmış birkaç türü daha vardır.

70cm uzunluğunda, en iri baykuş türü olan puhunun en belirgin özellikleri uzun kulak püskülleri ve turuncu renkli kocaman gözleridir. Erkeğinden biraz daha iri olan dişi puhunun kanat açıklığı 2 metreyi bulur. Kaya yarıklarında ve ağaç kavuklarında yuvalanıp ve üreyen puhu, alacakaranlıkta dalarla tüneyerek av arar. İngiltere Amerika, Afrika ve Güneydoğu Asya da puhuyla aynı cinsten birkaç baykuş türü daha yaşar.