hayvanlar alemi hayvan resimleri hayvanlar ve doga hakkında bilgiler ve resimler güvercinler hakkında bilgi ve resimler hayvalar aleminden haberler

Konularda Kelimelerde

Haber Servisine Abone Ol:


SiTENiZiN LiNKiNi EKLEYiN
LiNK DEGiSiMi YAPIN ZiYARETCi KAZANIN

bıldırcın yumurtası ve hakkında bilgiler

 Print this page 

YAZIYI EKLEYEN: kuşcu

ülünle yakından akraba olan bıldırcınlar küçük, tombul gövdeli, kısa kuyruklu kuşlardır. Daha çok ot ve çalılarla kaplı açık alanlarda yaşar, üzümsü meyve ve böcekle beslenirler. Yüz otuz türü olan bıldırcınların doksan beş türü Eski Dünya da, otuz beş türü de Yenidünya da dağılmıştır. Eskidünya bıldırcınları genellikle daha küçük yapılı ve sarımsı kahverengi gibi donuk, tek renkli kuşlardır. Birçok türün ayakları mahmuzludur, gagaları da Yenidünya da bıldırcınlarınınki kadar güçlü değildir. Hindistan ve Afrika nın yerli kuşlarından olan bayağı bıldırcın on sekiz cm uzunluğundadır ve küçük bir kekliği andırır. Sarımsı kahverengi tüyleri, yaşadığı çevreye uyum sağlayacak biçimde açıklı koyulu tüylerle kırçıllanmıştır. Erkeklerin boynunda iki siyah şerit bulunur.

Sesli bir biçimde, hızla alçaktan uçan bu bıldırcın daha çok otların arasında saklanmayı seçer ve zorunlu olmadıkça uçmaz. Bundan dolayı genellikle otlarda görülmeyen, yalnız sesleri duyulan bu kuşlar tahıl tarlalarında ve otlaklarda yaşar, tavuk gibi yeri eşeleyerek yemek ararlar. En sevdikleri yiyecekler buğday, arpa tanesi ve ayçiçeği çekirdeği gibi bitkisel tohumlar ile böceklerdir. Dişi bıldırcın yumurtalarını bırakmak için bir tarlada ya da otlarla kaplı bir yerde sığ bir çukur kazıp içini kuru otlarla döşer. Tavuk, hindi, sülün, keklik, tavus kuşu gibi akrabaları içinde tek göçmen tür olan bayağı bıldırcın üreme mevsiminde uzun göç yolculuklarına çıkarak Asya, Avrupa ve Türkiye ye gelir. Başta Orta Anadolu olmak üzere her bölgedeki tarla ve otlaklarda ürer; ağustos sonundan ekime kadar sürüler halinde yeniden Afrika ya döner.

Afrika nın doğusunda yaşayan mavi bıldırcın, yalnızca on üç santimetreyi bulan uzunluğu ve kırk beş gramlık ağırlığıyla en küçük bıldırcın türüdür.

Yenidünya bıldırcınları genellikle daha canlı renklerle bezenmiş, biraz daha iri yapılı kuşlardır. Gagaları Eskidünya bıldırcınlarınınkinden daha güçlü ayakları mahmuzsuzdur. Dişilerin ve erkeklerin görünümü birbirinden farklıdır. Kimi türlerin tepesinde, düz ya da öne doğru kıvrık olan uzun bir sorguçlar bulunur