hayvanlar alemi hayvan resimleri hayvanlar ve doga hakkında bilgiler ve resimler güvercinler hakkında bilgi ve resimler hayvalar aleminden haberler

Konularda Kelimelerde

Haber Servisine Abone Ol:


SiTENiZiN LiNKiNi EKLEYiN
LiNK DEGiSiMi YAPIN ZiYARETCi KAZANIN

alabalık

Konumunuz: ANA SAYFA » balıkcılık

 Print this page 

YAZIYI EKLEYEN: selçuk

ALABALIK

 

        Som(ya da somon )balığıyla birlikte alabalık giller ailesini oluşturan yaklaşık onbeş balık türünün ortak adı. Soğuk ya da ılıman göller ile hızlı akan ırmaklarda yaşayan bu türlerden, aslında alabalık denince akla gelen tür, deniz alabalığı ya da denizalası da denen gerçek alabalık tır. Alabalıklar eskiden yalnızca Kuzey yarı kürede yaşarlarken av hayvanı ve besin olarak büyük bir ticari değere ulaşınca, Güney yarıküredeki birçok bölgede de yetiştirilmeye başlanmıştır. Çoğunun tatlı su balığı olmasına karşılık bazı türleri ırmak kaynaklarına yakın bölgelerde yumurtalarını dökerler sonra denizlere göç ederler. Genellikle 10-18 derecenin altındaki suları yeğlerler.

       Alabalığın uzunca sayılabilecek, özelliği olmayan bedeni yanlardan sıkıştırılmış gibi, yumuşak ve kaslıdır. Koltuk ve karşılıklı yüzgeçleri dikensizdir. Koltuk ve her bir karın yüzgecinin tabanındakiler bütün pulları küçüktür.

        Alabalıklar yaşlandıkça beslenme biçimleri değişir. Yumurtadan yeni çıkmış yada yeni yavru balıklar, çoğunlukla sudaki sinek larvalarıyla beslenirler. Büyüdükçe sinek yemeye başlarlar. Yetişkin durumdayken küçük balıklarla, karides ve kanatlı böceklerle beslenirler.

         Birçok dişi ve erkek alabalık, olgunlaştıktan sonra yumurtlamak için yumurtadan çıkıp dünyaya geldikleri yere dönerler. Türlerin çoğu akarsuda ilkbaharda çiftleşir. Dişi alabalık yumurtalarını çakıl ve kum kaplı dipte kuyruğu ile karıştırıp açtığı çukurlara serer. Hemen yakınlardaki erkekte, kırk gün sonra açılacak olan yaklaşık 200 yumurtayı döller. Tek bir dişi bir mevsimde 10000 kadar yumurta yumurtlayabilir. Yumurtalardan çıkan alabalık yavrularının %90 nı ilk üç ya da dört ay içinde daha büyük balıklara av olurlar.